+48 601 88 91 97 firma@kandefer.com
Zaznacz stronę

Jak samemu zbudować stronę internetową.

Czy potrafię sam stworzyć stronę internetową? Oczywiście, że tak. Co najmniej 40% stron internetowych zbudowanych zostało z wykorzystaniem oprogramowania typu open source, czyli dostępnego dla każdego!!!

Chciałbym w tym poście pokazać, krok po kroku, jak w około 2 godziny możesz stać się twórcą strony internetowej.
To co, do dzieła. Zaczynamy.

Domena i hosting.

O domenie i hostingu pisałem już w jednym z postów. Teraz pokażę, jak można wykupić na własność adres strony internetowej (domenę) i „wynająć” miejsce na serwerze. Firm, za pośrednictwem których możesz to zrobić jest w Polsce dziesiątki. Ja, od blisko 10 lat, korzystam z usług firmy nazwa.pl. Powiem uczciwie, zdarzały nam się trudne chwile, ale byłem cierpliwy i sądzę, że się opłaciło. Nazwa.pl, sporo inwestuje w infrastrukturę techniczną, bezpieczeństwo i co bardzo ważne w obsługę klienta. Ich help desk jest czynny 24 godziny na dobę.

Jeśli chcesz skorzystać z 20% zniżki na pierwsze zamówienie – mam dla Ciebie kod rabatowy.

Chcę skorzystać z 20% zniżki

Często zdarza się, że wybrana nazwa domeny jest już zajęta. Wtedy konieczny będzie wybór innego rozszerzenia; .com.pl, .eu, itp. W oknie wyników wyszukiwania, narzędzie sugeruje wiele innych dostępnych rozszerzeń. Można próbować. Czasem warto jednak rozważyć, czy zamiast wybrania mało popularnego rozszerzenia, nie lepiej poszukać innej nazwy domeny.

Następny krok to wybór usługi WordPress Cloud, czyli hostingu, na którym zainstalujesz swoją stronę internetową. Moim zdaniem na potrzeby jednej strony, w zupełności wystarczy wersja Basic.
Pamiętaj, że koszt domeny i hostingu są to opłaty roczne i będziesz ponosić te koszty, tak długo jak Twoja strona będzie widoczna w internecie. Nazwa.pl przypomina, o konieczności przedłużenia usługi z wyprzedzeniem, więc zapomnieć będzie trudno.

Logowanie do panelu Active.admin

Panel Active.admin będzie nam potrzebny do zainstalowania WordPress.

Po zamówieniu i opłaceniu domeny, oraz  hostingu, nazwa.pl wysyła na adres e-mail, podany jako kontaktowy w Panelu Klienta nazwa.pl, identyfikator usługi, oraz link do nadania nowego hasła.

Ze względów bezpieczeństwa, przy pierwszym logowaniu do usługi, należy zmienić hasło.

Do panelu Active.admin możesz przejść na trzy sposoby:

– wpisując https://admin.nazwa.pl/ w pasku adresu przeglądarki internetowej
– na stronie https://www.nazwa.pl/, po wybraniu Active.admin z listy rozwijającej się po wskazaniu menu Narzędzia
– po zalogowaniu do Panelu Klienta nazwa.pl i przejściu do zakładki Centrum logowania -> przycisk Przejdź pod Active.admin.

Uwaga! Nazwą użytkownika potrzebną do zalogowania do Active.admin jest identyfikator usługi, czyli np. mojserwer.nazwa.pl.

Panel klienta w nazwa.pl, służy do zarządzania kontem. Usługami zarządza się poprzez Active.admin. Zalecam ustawienie dwóch różnych haseł dostępu.

Instalacja WordPress

Jak zainstalować WordPressa na wykupionym hostingu?
Można zbudować swoją stronę na lokalnym hoście i potem przenieść ją na hosting zewnętrzny (obiecałem, że będzie szybko, więc pominę tę opcję 😉 ).
Drugi sposób, szybszy i łatwiejszy, to instalacja WordPress bezpośrednio na hostingu nazwa.pl.
Jako ciekawostkę dodam, że możliwe jest to, dzięki zainstalowanemu w nazwa.pl oprogramowaniu Softaculous

Logujemy się do panelu Activ.admin, a następnie wybieramy:
1. Dodaj aplikację
2. Przejdź do aplikacji

 

Softaculous, jak widać umożliwia instalację wielu aplikacji. My wybieramy WordPress. (kiedyś „mierzyłem” się z Joomlą, ale ostatecznie wybrałem WP)

Jesteśmy teraz w oknie instalacji WordPress. Zobacz, jak i które pola należy wypełnić.

Jeśli na ekranie pojawił się komunikat jak powyżej, Twoja instalacja WordPress powiodła się.

Wpisując w okno wyszukiwarki adres Twojej domeny, zobaczysz na ekranie, swoją stronę www.
Oznacza, to, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale wygląd strony na kolana raczej nie rzuca.

Strona, wymaga oczywiście wypełnienia treścią, ale przede wszystkim, konieczna jest praca nad jej wyglądem graficznym i funkcjonalnym.

Teraz możesz zalogować się do panelu administratora WordPress.
W oknie wyszukiwarki, wpisujesz: www.twojadomena/wp-admin

Do zalogowania, będą Ci potrzebne podane podczas instalacji:
„nazwa użytkownika”
„hasło administratora”

Zmieniamy wygląd strony.

Jak to zrobić?

Ponownie mamy kilka możliwości.
1. Można zmieniać wygląd strony wykorzystując takie narzędzia, jak HTML, CSS czy JavaScript. Jeśli jednak korzystasz z mojego poradnika, mogę przyjąć, że nie czujesz się w nich zbyt mocno.

2. Wygląd strony można zmieniać za pomocą dostępnych wtyczek (plugins), które napisane zostały zgodnie z zasadami open source, czyli, każdy może z nich bezpłatnie korzystać i ma prawo je zmieniać, jeśli potrafi. Należy jednak pamiętać o co najmniej dwóch rzeczach.
Trudno oczekiwać, że wszystko dostaniemy za darmo. Stąd też zdecydowana większość darmowych wtyczek ma ograniczoną funkcjonalność i jej twórcy zachęcają do zakupu tzw. wersji premium. Płatne wtyczki, poza większą funkcjonalnością, dają dostęp do bezpłatnej aktualizacji, co jest bardzo istotne z punktu bezpieczeństwa naszej strony. Kolejna istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. W miarę możliwości powinniśmy ograniczać ilość stosowanych wtyczek i różnorodność ich „producentów”.

3. Od kilku lat można znaleźć na „rynku” tzw. frameworki, lub graficzne edytory, które po pierwsze znacznie przyspieszają proces budowy strony, po drugie zawierają rozbudowaną funkcjonalność. W tym momencie dochodzimy do ostatniego etapu samouczka, jak samemu zbudować stronę internetową.

Chciałbym zapoznać Was z narzędziem do budowy stron WordPress, firmy Elegant Themes.
Jest to motyw DIVI.
Oczywiście istnieje wiele innych wizualnych edytorów i zapewne każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.

Mam jedną stroną postawioną na bardzo zgrabnym motywie; SiteOrigin Page Builder, ale filozofia DIVI wydaje się być „przyjemniejsza”. Poza tym, co jest bardzo ważne, support Elegant Themes jest znacznie szybszy.

Z motywami jest podobnie jak z wtyczkami. Można korzystać z wersji bezpłatnych. To rozwiązanie jest wygodne, kiedy zaczynamy „zabawę” ze stroną internetową i na tym etapie chcemy naszą przygodę zakończyć.
Jeśli jednak oczekujemy, że zbudowana przez nas strona będzie profesjonalną wizytówką naszej firmy, naszego bloga, to uwierzcie, szkoda czasu na bezpłatne motywy.

O ile można skorzystać z bezpłatnej wtyczki (jeśli nie spełni naszych oczekiwań, to ją wymienimy), o tyle motyw, to fundament naszej strony. Jak coś pójdzie nie tak, a my już w budowaniu dotrzemy do dachu, albo odpalimy wiechę, to ciężko będzie zmieniać fundament.
Stąd też zachęcam do wejścia w płatną wersję. Podobnie jak z nazwa.pl, do której przez lata nabrałem zaufania, pokażę Wam jak zainstalować płatny motyw DIVI, z którego również od jakiegoś czasu korzystam.

Trochę o Elegant Themes i DIVI

W celu dokonania instalacji motywu przechodzimy na stronę Elegant Themes i wybieramy jednoroczny, albo nieograniczony czasowo pakiet. Producent tego motywu zwykle oferuje promocyjne ceny. 89$ (yearly access) i 249$ (lifetime access) to ceny z rabatem. Na większe  obnizki można liczyć podczas specjalnych promocji.

Czy to są wysokie ceny? A może akceptowalne, wręcz konkurencyjne? Gdyby zsumować koszty płatnych wtyczek u innych dostawców, wziąć pod uwagę oszczędność naszego czasu, to produkty Elegant Themes bronią się nie tylko jakością, funkcjonalnością, ale też cenami.

Zobaczcie, ile gotowych do zastosowania skórek (layouts) dostajemy w cenie. Do naszej dyspozycji są też inne produkty. Wszystko, w jednej opłacie licencyjnej.

 

Instalacja motywu DIVI

Przechodzimy teraz do ostatniego kroku, budowy strony. Będziemy instalować – DIVI.
W panelu administracyjnym WordPress, wybieramy Wygląd i po rozwinięciu klikamy Motywy.

Następnie wykonujemy kolejne kroki.
Zakupiony i pobrany ze strony Elegant Themes plik, musi być w formie skompresowanej (divi.zip).
Jeśli przeglądarka podczas pobierania rozpakuje plik, to przed instalacją trzeba go ponownie spakować.

Jeśli teraz wpiszemy w przeglądarkę adres naszej strony, to otrzymamy taki obraz. Prawda, że wygląda lepiej. Oczywiście, to jeszcze nie to, czego każdy by oczekiwał, ale teraz już naprawdę pozostał ostatni krok i … będzie pięknie.

Wybór i instalacja layout Divi

Ostatni etap. Zobacz kolejne kroki.

GRATULUJĘ !!!

To już naprawdę koniec. Wpisz adres i … możesz cieszyć się pierwszą stroną.

Aby być w zgodzie z amerykańskim prawem informuję, że moja strona nie jest sponsorowana przez firmę Elegant Themes.
Natomiast, jeśli skorzystacie, z któregoś linku prowadzącego do strony Elegant Themes i zakupicie ich produkty, to otrzymam za to prowizję.

Dzięki temu, część wydanych przez Was na zakup pieniędzy, wróci do Polski ;-).

Dodam także, że mojej witryny nie sponsoruje żadna inna firma. A jeśli używam produktów partnerskich, budując strony bądź sklepy, to tylko dlatego, że sam z nich korzystam i uważam, że warto wykorzystywać je budując biznes w sieci.

Divi WordPress Theme

Uff. Jeszcze raz gratuluję, jeśli dotrwałaś/eś szczęśliwie do końca. Na pocieszenie powiem, że instalacja Twojej pierwszej strony zajęła Ci mniej czasu, niż mnie napisanie tego poradnika ;-).

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania związane z tym poradnikiem, napisz.
Email: firma@kandefer.com

Jeśli nie lubisz pisać, zadzwoń
Telefon: +48 601 88 91 97

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

11 + 12 =