+48 601 88 91 97 firma@kandefer.com
Zaznacz stronę

Zbuduj biznes w necie

Myślisz o rozpoczęciu nowego biznesu? Chcesz opowiedzieć o swoim hobby?
A może są inne powody, dla których postanowiłeś zbudować witrynę internetową i zastanawiasz się od czego zacząć.
Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

 

Od czego zacząć

Bez względu na to, czy chcesz zbudować blog, sklep internetowy, rozbudowaną stronę internetową, czy jedno stronicową wizytówkę Twojej firmy, zawsze będą Ci potrzebne:
– domena (adres internetowy)
– narzędzie do zbudowania witryny
– kontent, czyli zawartość witryny
– hosting (miejsce na serwerze, na którym umieszczony będzie Twój projekt).

Domena

Popularnie nazywana adresem internetowym. Gdy ktoś chce odwiedzić Twoją witrynę, zwykle pyta; jaki jest adres tego Twojego blogu, sklepu? Właściwy wybór domeny jest niezwykle istotny dla każdego Twojego projektu. To wokół domeny budować będziesz swoją markę i pozycję w internecie.

Nazwa domeny powinna być zgodna z Twoim biznesem. To może być nazwa Twojej firmy, uslugi czy produktu, które będziesz oferować.
Każda domena składa się z dwóch elementów:
twojanazwa.rozszerzenie

Niestety wiele nazw jest już dawno zajętych i wybór atrakcyjnej, ładnie brzmiącej nazwy jest coraz trudniejszy. Jest to jednak wciąż okazja do kreatywności. W tym przypadku, praktycznie nie ma żadnych ograniczeń. Pamiętajmy jednak, aby z tą kreatywnością nie przesadzić. Szukajmy nazw krótkich, łatwo zapadających w pamięć.
Inaczej jest z rozszerzeniami. Nie możemy sami wymyślać rozszerzeń. Musimy wybrać z tych, które są dostępne. Jest ich dużo, ale jest to jednak skończona liczba, chociaż wciąż pojawiają się nowe.

Przykłady:
Rozszerzenia globalne: .com, .net., .biz, .info, .org.
Rozszerzenia krajowe: .pl, .com.pl (Polska), .de (Niemcy), fr (Francja) itd
Rozszerzenia funkcjonalne: .sklep.pl, .turystyka.pl, .auto.pl
Rozszerzenia regionalne dla Polski: .waw.pl, .bytom.pl, pila.pl, bieszczady.pl i wiele innych.

Domenę po wyborze trzeba zarejestrować i opłacać za każdy rok korzystania z domeny. Zwykle pierwszy rok jest bezpłatny, bądź płatny ze sporym rabatem.

Kiedy będziemy decydować się już na zakup domeny i jej rejestrację, warto to zrobić u tego dostawcy, u którego wykupimy potem hosting, bądź oprogramowanie naszego sklepu internetowego.

Narzędzie do budowy witryny

Wybrałaś/eś już domenę, co dalej?
Teraz potrzebować będziesz programu, w którym stworzysz szkielet swojej witryny.

Osoby, które znają języki programowania, takie jak html, css, Java Script itd. mogą zbudować swoją niepowtarzalną witrynę od podstaw i później wypełniać ją treścią, czyli kontentem.

Inni, a tych jest zdecydowana większość, korzystają z systemów zarządzania treścią, czyli popularnych CMS (Content Management System). CMS służy przede wszystkim do łatwego prowadzenia witryny.

Podstawową istotą CMS jest rozdzielenie sposobu prezentacji witryny (wyglądu) od jej zawartości. Popularnymi narzędziami do tworzenia witryn są rozwiązania typu open source, wśród których przoduje WordPress i Joomla dla stron i blogów, oraz WooCommerce i PrestaShop dla sklepów internetowych.

Kontent

„Content is king” – to dość wyświechtane powiedzenie, ale jest w tym dużo prawdy.
To zawartość Twojej witryny decydować będzie o tym jak często i ile osób będzie ją odwiedzać.
Jakość tekstów na stronie (wpisów na blogu, sposobu przedstawienia usługi, czy opisu produktu) jest także oceniana przez roboty Google.
Wynik takiej oceny decyduje potem, na którym miejscu w wynikach wyszukiwania wyświetlana będzie Twoja witryna. Jest to jednak bardzo obszerne zagadnienie i zapewne jeszcze nie jeden artykuł poświęcę mu na mojej stronie.

Hosting

Jest to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze, który połączony jest siecią internet i umożliwia dostęp do zasobów  z każdego miejsca na świecie.

Lista firm oferujących usługi hostingowe jest tak duża, że trudno jest wskazać, która z nich jest najlepsza. Ostateczny wybór zależy od oczekiwań użytkownika. Jeżeli nasza witryna będzie nie dużą wizytówką małej firmy, to podstawowym kryterium wyboru może być cena. Kiedy planujemy zbudować duży serwis internetowy, to ważne będą dla nas:

Techniczne parametry serwerów.
Prędkość dostępu do nich.
Szybkość połączenia z siecią internet.
Obsługa certyfikatów SSL (teraz to już praktycznie standard).
Zabezpieczenia antyspamowe i antywirusowe.
Ochrona DDoS.
Firewall.
Możliwości i częstość wykonywanych automatycznych back up-ów.
Ile otrzymamy miejsca na dysku.
Jaki jest dostępny transfer (najlepiej nieograniczony).
Ile możemy dołączyć domen>
Ile kont pocztowych można utworzyć.

To tylko część parametrów. Dochodzi do tego jeszcze np. ilość baz danych, obsługa języka PHP.
Jednym słowem wybór nie jest łatwy i warto przed decyzją skonsultować się chociaż z osobą, która będzie Wam budować stronę www.

Trochę inaczej wygląda sytuacja ze sklepami internetowymi. Panuje obecnie uzasadniony trend udostępniania sklepów w postaci SaaS (Software-as-a-Serwis), czyli oprogramowanie jako usługa w chmurze.

Co to takiego? Otóż w tym rozwiązaniu kupujemy dostęp do sklepowego narzędzia w formie usługi zdalnego dostępu do oprogramowania. Dostawca na swoim serwerze udostępnia nam sklep i hosting.
Nie można kupić sklepu u jednego dostawcy, a hostingu u innego. Jest możliwe oczywiście przeniesienie sklepu do innej firmy, ale podstawowa zasada pozostaje utrzymana. U nowego dostawcy otrzymujemy narzędzie do budowy i obsługi sklepu oraz hosting.